A határaim én vagyok.

Autoimmun blog

Autoimmun blog

Hashimoto és a diéta

Életem betegen

2019. január 16. - JBrigó

A Hashimoto Thyreoiditis az egyik leggyakoribb autoimmun betegség, amely az európai lakosság 1-2 %-át érinti.  Örök kérdés a betegséggel kapcsolatban, hogy milyen diéta támogatja a kellemes, élhető állapotot. A legtöbb endokrinológus (saját és mások tapasztalatai alapján) még mindig a jó öreg bevált módszereket hajtja, talán le sem porolja, egy értékre, és tablettára alapozva mindent. Elutasítják, hogy a diéta befolyásolná a betegség lefolyását, a gyógyszer önmagában elég a normális élethez.

b7b5a939829b75a5e810799445022fe4.jpg

Amikor engem diagnosztizáltak ezzel a népszerű (merthogy gyakori) haverral, az az orvos sem engedett utamra másként. Az már egy másik kérdés, hogy nem hagyták, hogy meggyászoljam a pajzsmirigyem, ami akkorra már rég halott volt. (R.I.P.)  Az internet és a sorstársak jóvoltából kerültem képbe, amiért azóta is hálás vagyok nekik!

Többen fordulnak hozzám azzal a kérdéssel, hogy mi segít, és egyáltalán nekem mi vált be. Rövidre zárhatnám a történetem azzal, hogy megnevezem a konkrét fajtáját, de ez nem lenne nemhogy kielégítő válasz, de helyes sem, hiszen ami nekem működik, nem biztos, hogy az másoknak is fog. Viszont szerettem volna némi információmorzsát ideszórni, bízva annak segítő erejében.

Mindenkinek, aki ért angolul vagy lehetősége van segítségért nyúlni, Dr. Izabella Wentz endokrinológus-gyógyszerész követését szoktam ajánlani online berkekben. Nála hitelesebbet még nem sikerült találnom, ugyanis a doktornő maga is Hashimotoval koptatja az élet iskolapadját. (Több kiadott könyvvel is rendelkezik, itt megtekinthető és megvásárolható.) Tőle is rengetegen kérdezik, melyik diéta az, ami működik.

Mindannyian különbözünk, azonban lehet, hogy ugyanaz a diagnózisunk, ennek ellenére más, és más beavatkozás az, ami működhet. Ahogy mondtam, rengeteget tanultam a saját hibáimból, kísérletezéseimből, a több ezer másik, szintén Hashimotoval küzdő embertől, akik az étkezésben hozott változtatásoknak köszönhetően érezték magukat jobban.

Nehéz lehet a diéták útvesztőjében barangolni, azon tűnődve, mégis hol kezdjük, melyik diétával, és egyáltalán miért, hiszen itthon is több olyan formáját osztották már meg, amely segített az állapot javításában. Ilyen például az AIP (Auoimmun Protokoll), Paleo, Autoimmun Paleo, vagy a "sima" glutén-,laktóz-, szója-, és jódmentes diéta.

maxresdefault.jpgDr. Izabella Wentz

Mi a helyzet a vegán és vegetáriánus étrenddel Hashimoto esetében?

 

A doktornő nem találkozott olyan kimutatásokkal, eredményekkel, amelyek a betegségre gyakorolt jótékony hatását bizonyították volna. Azok a vegán betegei is, akik szigorúan, teljes odaadással élnek együtt az étrenddel, továbbra is alacsony testhővel és magával a Hashimotoval küzdenek. Tapasztalatai szerint ez az étkezési forma a bél gyógyulását akadályozza, és hozzájárul a tápanyaghiányhoz is, ami súlyosbítja a betegséget.

A célom az, hogy megtaláljam a legsikeresebb, működő protokollokat, és ezeket megosszam olvasóimmal is. A pácienseim, és olvasóim számára leginkább működő három diéta a Paleo, Autoimmun Paleo, illetve a glutén-,laktóz-,és szójamentes étrend bizonyult. A klinikai tapasztalatok alapján ezeket a diétákat módosítottam, így a legtöbb Hashimotoval élő beteg számára alkalmazható. Ilyen változtatás a szénhidrátok bevitelének korlátozása, a vércukorszint szinten tartása, a jód tartalmú élelmiszerek korlátozása, a fehérje bevitelének növelése, és azoknak az ételeknek eltávolítása, amelyek személyesen, egyéntől függően hatnak negatívan a betegre.

Tápanyagban gazdag élelmiszerek

 

A bélgyógyulás kulcsa a tápanyagban gazdag ételek fogyasztásában rejlik. Lássunk néhány példát, amelyek fogyasztása kifejezetten jótékony hatással van pajzsmirigyünkre:

  • Zöld turmixok/smoothiek: az aprított hozzávalók könnyebben emészthetőek, és a tápanyagok könnyebben felszívódnak. Emellett klorofillforrást jelentenek a szervezet számára, amely segít a májnak a méregtelenítés folyamatában, növeli a vas szintjét, csökkenti a gyulladást, és az oxidatív stresszt.
  • Fermentált élelmiszerek: probiotikus hatásuknak köszönhetően segítik emésztésünket, egyensúlyba hozzák a bélflórát.
  • Csontleves/húsleves: támogatja a bőrt, és a bélt, kollagént, és tápanyagokat biztosít számukra. Izabella 2015-ben végzett felméréséből kiderült, hogy a levest fogyasztó betegek 70%-a érezte jobban magát tőle!
  • Forró citromos víz: A citromlé segít a máj méregtelenítésében, savasságának köszönhetően pedig segítséget nyújt a pajzsmirigy gyógyszerek felszívódásában. Azok, akik citromos vízzel indították a napot koffein helyett, meglepődve tapasztalták, mennyivel több energiájuk lett, és sokkal jobban érezték magukat.
  • Cékla: A cékla rendkívüli hatásairól ismert, többek között gyulladáscsökkentő, immunerősítő, ennek köszönhetően a szervezet gyorsabban regenerálódik.
  • Ropogós zöldségek: Szintén a méregtelenítés folyamatához járulnak hozzá, bombázva a bennük található vitaminokkal szervezetünket.
  • Koriander: Méregtelenítő, vitaminban, és ásványi anyagokban gazdag. Javítja a máj, a vesék, a tüdő, és a bőr állapotát is. A benne található ásványi anyagoknak köszönhetően jótékony hatással van a kardiovaszkuláris rendszerre. Izomlazító, nyugtató hatású, enyhíti ezeken kívül a hányingert, stimulálja az emésztőrendszert. Fogyaszthatjuk salátákhoz, avokádóhoz, adhatjuk zöld gyümölcslevekhez, fűszerként levesekhez is.
  • Rostok: Akár egy szivacs, felszívja a toxinokat, felesleges hormonokat, ezáltal támogatva a kiválasztás útját. Izabella azt javasolja rostokat fokozatosan adjunk ételeinkhez, ha nem szoktunk egyébként rendszeresen fogyasztani!
  • Kurkuma: Fokozza a sejtek oxidatív stressz elleni védekezőképességét, emellett gyulladáscsökkentő hatású, bizonyítottan csökkenti a fájdalmat például RA esetében. Gyulladáscsökkentő, antibakteriális, vírusölő hatása Hashimoto tüneteinél rendkívül hatásos lehet. (link)
  • Bogyós gyümölcsök: Magas rosttartalmúak, így nem okoznak eltérést a vércukorszintben, más gyümölcsökhöz képest. A fekete áfonya például tele van antioxidánsokkal, keringést serkentő, segíti az immunrendszert a védekezésben, és segíti a pajzsmirigy működését. Azonban ügyeljünk a túlfogyasztás elkerülésére!

 

Akik most vágnak bele étrendjük változtatásába, azt ajánlom, kezdjék az alábbiak kiiktatásával:
Glutén, tejtermékek, szója, cukor, koffein és az alkohol. Ezek mindegyike túlterheli szervezetünket, ez a fajta toxin felhalmozódás pedig gátolja a Hashimotosok gyógyulását. A fenti alapanyagok mellőzése hozzájárul az immunrendszer regenerálódásához.

Ha a problémás élelmiszerek eltávolítása után is különböző tüneteket észlelünk, érdemes egyéb okokat kutatni. Előfordulhat, hogy olyan problémák okozhatják, mint a Candida, SIBO, mellékvese fáradtság. Természetesen konzultáljunk orvosunkkal!

Tekintve, hogy az egyik leggyakoribb autoimmun betegségről van szó, nem is lehet eleget foglalkozni vele. Főként nőket érint, és a betegség örökölhető. Fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül azt a tényt, hogy csodálatos módon különbözünk. Ez a haver nem hat ránk ugyanúgy, mint betegtársunkra, noha ugyanúgy veti meg ágyunkat. Nem adja ugyanazt a tükörképet, és más okból dönthet úgy, hogy felkeres bennünket. Bármi álljon is a nem kívánt kötelék hátterében, törődjünk testünkkel, és lelkünkkel egyaránt, kutassuk fel, próbáljuk ki, és alkalmazzuk azokat a megoldásokat, amik nekünk használnak, és ne keseredjünk el akkor, ha egy olyan módszerbe botlunk, ami a másik betegnek mankó, minket viszont arcul csap. Ne szégyelljünk segítséget, lelki támogatást kérni!

sign2.jpg

 

 

 

 

 

 

Amennyiben Te is Hashimotoval osztod meg mindennapjaid, szívesen mesélnél róla, tapasztalataidról, névvel vagy anélkül, esetleg lelki támogatásra, tanácsra lenne szükséged, vedd fel velem a kapcsolatot az alábbi címen:

eletembetegen@ahaverokesen.hu

 

A cikkhez felhasznált írás: (link)
A legérthetőbb írás a Hashimotoról: (link)

A bejegyzés trackback címe:

https://autoimmun.blog.hu/api/trackback/id/tr2314561482

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása