A határaim én vagyok.

Autoimmun blog

Autoimmun blog

Miért jó olvasni?

Rebeka írása

2022. szeptember 19. - balaskarebeka

Miért jó olvasni?

 

Biztos vannak köztünk emberek, akik semmit sem olvasnak, de még egy cikket sem, s elég furán néznek ránk, olvasókra, mikor telefonunk (facebook/ instagram/ esetleg tiktok hírfolyamunk) helyett egy könyvet (vagy ebookot) pörgetünk, mélyedünk el benne. Cikkemben nem csupán az olvasás jótékonyságát fogom taglalni, hanem elsősorban egy érdekes könyvet mutatnék be Nektek. 

olvasni_jo.png

Amióta csak az eszemet tudom, olvastam. A közoktatás kicsit árnyalta a könyvek iránti lelkesedésem (pontosabban: nem igazán voltam hajlandó kötelezőket olvasni, valahogy a kötelező szó gátat képezett bennem), de azóta visszanyertem, s a saját érdeklődési körömet is kialakítottam. 

Az olvasás jótékony hatásairól csak pár szóban írnék, mert cikkemet sokkal érdekesebb területre terelném.

Túlon túl a mentális állapot fenntartásán, a memória fejlesztésén, a szókincs bővítésén, az olvasás csökkenti a stresszt, és növeli a koncentrációd.  

Én magam két témában olvastam könyvet az elmúlt időszakban: életmód/egészség, és pszichológia. Az egyetemi évek alatt elkezdett foglalkoztatni a lélektan, - ami szakmámból adódóan is körül vesz - meg szerettem volna ismerni saját magam. Az önismeret útján találtam rá a életmód és egészség típusú könyvekre is. Rájöttem, hogy a betegségtudat nem segít az állapotomon, de a betegség (továbbiakban haver) megismerése annál inkább. 

Na de biztos jó dolog egy olyan könyvet olvasni, ami a haverunkról szól?


A válaszom: határozottan igen. Az endometriózisomat megismertem a diagnózisok, kezelések, műtétek által, de valahogy mégis üresnek éreztem ezt a tudást. És a legjobbkor jött velem szembe a (bizony, nagybetűs) KÖNYV

A könyv szerzője dr. Francisco Carmona, az endometriózis és más jóindulatú nőgyógyászati betegségek diagnózisának és kezelésének szaktekintélye. A Barcelonai Egyetem tanára és a Hospital Clínic de Barcelona nőgyógyászati részlegének vezetője. Ezen kívül a közelmúltban ő hajtotta végre az első sikeres méhátültetést Spanyolországban. 

A könyv nagyon összetett, és hiánypótló a témában. A különböző fejezetek taglalják a haver pontos leírását, tüneteit, diagnózisát, kezeléseit, a termékenységgel való kapcsolatát, az érzelmi hatásait, az életmód rá gyakorolt jótékony hatásait, és hogy hová is forduljunk segítségért.

Nagyon jó volt látni, hogy páciensek beszámolóit is olvashattuk a fejezetekben. Fontosnak tartom, mert az ember ilyenkor egyedül érezheti magát ezen az úton, viszont látva, hogy mások (ráadásul egy másik nemzet női) is ugyanezeken mennek keresztül, valamilyen szinten megnyugvást, együttérzést jelenthet. 

Ezen kívül pedig egy másik ország, Spanyolország látásmódját is olvashatjuk, ami szintén meglepő lehet. A néhány hete vegyes fogadtatású menstruációs szabadság bevezetéséről szóló rendeletről is olvashatunk. Bár nemcsak európai szintű könnyítésről olvashatunk. Tudtátok, hogy Japán volt az első ország, ahol 1947-ben figyelembe vették a nők teljesítőképességét menstruáció alatt? (forrás: Dr. Francisco Carmona - Endometriózis) 

Több részletet is elárulhatnék ebből a könyvből, azonban ez a cikk akkor végtelenül hosszú lenne. 

Viszont mindenképpen szeretném összegezni, hogy miért érdemes elolvasni ezt a könyvet

  1. Megismerheted az endometriózist, kívül-belül. 
  2. Megtudhatod, hogy milyen kezelési módjai vannak.
  3. Átérezheted, min mennek keresztül nők ezrei, családtagjai, és a körülöttük élők. 
  4. Csodálatos illusztrációk vannak a könyvben. (Marta Puig - Lyona rajzaival van ékesítve a könyv.)
  5. Ha beleolvasnál, itt megteheted.

 

Nem kell tartani attól, hogy meg szeretnéd ismerni a haverodat. Én magam féltem elolvasni, de aztán több ajtó nyílt ki előttem, ami megnyugvást jelentett számomra. 

Egészen biztos vagyok benne, hogy ha egyszer lányom lesz, neki is oda fogom adni a könyvet, hogy megismerje az endometriózist. 

alairas.png

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://autoimmun.blog.hu/api/trackback/id/tr317932653

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása